0(216)606-25-26
Sosyal Medya Hesaplarımız

Mikro İhracat Nedir?

15 Ağustos 2021
Mikro İhracat Nedir?

Mikro İhracat Hakkında

Türkiye üzerinden yurt dışı bağlantılarına yapmak istediğiniz ve ağırlığı en az 300 kg olarak belirlenmiş olan, buna ek olarak KDV hariç fatura tutarı da 15 bin Euro’dan fazla olmayan ihracatları mikro ihracat olarak adlandırırız. Mikro İhracat denilen durum Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı aracılığıyla birlikte yurtdışı odaklı bedelli bir ihracattır. Mikro ihracatın ise kullanım avantajlarından biri de tüm işlemleri herhangi bir gümrük müşavirine gerek duymadan ve daha az protokol ile birlikte gerçekleştirebilmenize yardımcı olur. Bu sebepten ötürü de mikro ihracat kullanımı son yıllarda bir hayli artış göstermiştir.

Mikro İhracatın Gerçekleştirilmesi

Öncelikle bildiğiniz üzere gümrük konusu bir hayli karmaşık görünür. Bazı durumlarda da ihracat müşavirliği kullanımının sağlanması da oldukça masraflı olmaktadır. Ayrıca masrafın yanı sıra sizleri yoran bir hayli meşakkatli aşamalara sahiptir. Ancak Mikro İhracat yöntemi sayesinde 15 bin Euro değerinin altında bulunana yurt dışı menşeili satışlarınızda elektronik ticaret gümrük beyannamesi düzenleyen kurumlar üzerinden gönderim sağlayabilirsiniz. Eğer bu yöntem ile ilerleme göstermeyi tercih edersiniz bu sizlere hem zamandan hem de mali açıdan büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Bu işlemi gerçekleştirmek istiyorsunuz ancak beyanname hakkında bir bilginiz yoksa endişe etmeyin. PTT ve UPS gibi şirketler başta olmak üzere daha birçok kurum sizlere elektronik ticaret gümrük beyannamesi düzenlemesi yetkisiyle hizmet verir. Ayrıca bir KOBİ üyeliğiniz bulunuyorsa sizler için mikro ihracat tercihi daha doğru olacaktır. Çünkü geleneksel anlamda ihracatla kıyaslandığında daha avantajlı ve tercih edilebilir olduğunu görürsünüz.

Ayrıca şu düşüncelere de kapılmamanızı tercih ederiz. Yurtdışı bünyesine açılabilecek kadar büyük bir şirket olduğunuzu düşünmeyebilirsiniz. Ancak bunu bir kenara atıp Mikro ihracat üzerinden bir şans ile birlikte büyümenizde sizlere bir kapı olacağına emin olabilirsiniz. Hatta Mikro ihracat sayesinde yapmanız gereken adımlarda bir hayli basit işleyişe sahiptir. Bu nedenle de günümüzde birçok kişi ve firma tarafından tercih edilmesi bir hayli artış göstermiştir.

Mikro İhracatta KDV İadesi Alımı Yapar Mı?

Öncelikle Mikro İhracatta gümrük için çıkış beyannamesi yoktur. Bu da firmaların KDV iadesini alamayacakları düşüncesine götürmektedir. Ancak şunu bilmeniz gerekir ki ihracat yapmaya devam ettiğiniz sürece KDV iadesini de düzenli olarak almaya devam edersiniz. Bu iadenin alımı içinde elektronik ticaret gümrük beyannamesi ve faturalarınızla birlikte maliye işlemlerine başvurmak yeterli olacaktır.

Mikro İhracatta Tahsilat ve Ödemelerin Güvenli Ne Derece İyidir?

Bildiğiniz üzere birçok e-ticaret alanında faaliyet gösteren firma hem kullanıcılarının hem de satıcılarının güvenlikleri için kendi güvenlik sistemlerinin kullanımını sağlarlar. Kurulmuş olan bu güvenlik sistemleri üzerinden de kullanıcıları ulaşım en güvenli aşamalar ile gerçekleşir. Ayrıca bu satışın sürecini denetler ve sizlere ödemenin güvenli bir şekilde yapıldığına dair kanıt sunar.

Mikro İhracatı Kimler Kullanabilir?

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir Mikro İhracat kullanımı yük ve paha içerisinde hafif ürünlerin, ticaretlerini gerçekleştiren sektörler adına daha mantıklı bir karardır. Örnek vermek gerekirse, yedek parça getirmesi yapan otomotiv sektörü gibi ya da aksesuar alımları yapan firmalar kullanım sağlamaktadır. Hatta e-ticaret kullanımının sıklaştığı dünyamızda, firma bu program üzerinden ürünlerini göndermek adına kurye kullanımı gerçekleştirirse, ürünlerin daha fazla markete ulaşmasına da olanak sağlar. Ancak firma almış olduğu siparişlerin Mikro İhracat sınırı olan 300 kg’dan az ve 15 bin Euro’nun da altında olacak şekilde gerçekleştirdiğine emin olması gerekir. Bu süreç içerisinde herhangi bir sorun görülmediği taktirde işlemleriniz kusursuz bir şekilde yerine gelecektir.

Mikro Yazılım ERP Çözümleri ile ihracatlarınızı takip altına almanız artık çok kolay.
Bizleri arayarak 7/24 bilgi alabilirsiniz.

0(216)606-2526
0(549)606-2526
info@kaynaksoft.com

ÜCRETSİZ PROGRAM İÇİN FORMU DOLDURUN