0(216)606-25-26
Sosyal Medya Hesaplarımız

ERP Nedir? Neden ERP Kullanmalıyız?

04 Ağustos 2021
ERP Nedir? Neden ERP Kullanmalıyız?

ERP Nedir?

Türkçe anlamı Kurumsal Kaynak Planlama olan ERP sistemi, kurumların günlük olarak rutinlerini yöneten bir yazılım türüdür. Örneğin muhasebe, satın alma, risk yönetimi, mevzuata uygunluk ve proje yönetimi gibi farklı süreçlerin yönetilebilmesinde aracılık eder. Asıl açılımı ise “Enterprise Resouce Planning” olan ERP sistemleri birbirinden farklı birçok veriyi bir arada tutar. Erp Nedir sorusunun kısa cevabı budur.

Aynı zamanda ERP denilen bu kullanım birçok farklı iş sürecini de bir araya getirir. Bu iş süreçleri kendi aralarında veri alışverişleri sağlar. Bu özelliği sayesinde büyük standartlara sahip olan işletmeler adına da oldukça kullanışlı bir yapıya sahiptir. Böylece kurumlar maliyet üzerinden tasarruf sağlayarak verimliliklerini de arttırmış olur.

ERP Programını Oluşturan Başlıca Modüller

ERP programı kendi içerisinde birçok farklı modüle ayrılmaktadır. Bu modüllerden en sık kullanılanları ise bunlardır;

  • Stok yönetimi
  • Satış yönetimi
  • İnsan kaynakları yönetimi
  • Finansal Yönetim
  • Üretim yönetimi
  • Satın alma yönetimi
  • Proje yönetimleri
  • CRM yani müşteri ilişkileri yönetimi

Olmak üzere birçok farklı kullanım mevcuttur. Şimdi sizlere bunlardan birkaçının genel açıklamalarını yaparak bilgiler vereceğiz.

Stok Yönetimi

Satışa sunulmak üzere alınan malzemenin depoya girdiği andan ve müşteriye satışının gerçekleştiği ana kadar gerçekleşen süreci yönetir. Malzeme yönetiminde kurum bünyesi içerisinde olan bazı bilgiler toplanır. Toplanan bilgiler işlenerek rapor haline getirilir. Özellikle de mikro işletmeler için stok takip programı sayesinde stoklarınızın kolayca takibi sağlanır.

Satış Yönetimi

Müşterilerden mamul siparişi alınır. Daha sonrasında satış ve dağıtım yönetimi süreci üretimle devam eder. En son olarak da teslimat ile sonuçlanacaktır. Yapılan satışlar adına mikro işletmeler kolay fatura kesme sağlayabilmesi üzerine programlamalar vardır. Satış ve dağıtım yöntemi sonucunda isterseniz e-fatura isterseniz de yazdırarak müşterilere iletimini sağlayabilirsiniz.

İnsan Kaynakları Yönetimi

Bu modül ise en baştan yani işçinin ise alınma sürecinden başlar. Eğer gerekli görülürse kariyer planı oluşturulur ve eğitim çizelgeleri meydana getirilir. Kısacası tüm insan kaynakları sürecini içerisine alan bir modüldür.

Üretim Yönetimi

ERP sisteminin bu modülünde ise amaçlanan asıl şey üretim planını, bu sürecin takip edilmesi, maliyetlendirme çalışmalarının oluşturulması ve kontrolü hedeflenir. Böylece pazara ait gereksinimler müşteriler doğrultusunda siparişe uygun bir şekilde yapılmış olur.

Finansal Yönetim

Adı üstünde finansal yönetim modülü alacak ve borçların finans hareketlerini ve bunun gibi birçok işlemi yakından yönetir. Genellikle muhasebe işlemleri ve maliyet muhasebesi gibi finansal tüm faaliyetler üzerinden yürütülür. ERP firmaları ise finans yönetim modülünü kendi içerisinde 2’ye ayırır. Genel muhasebe ve maliyet muhasebesi olarak inceleme sağlar.

ERP Programının Kullanım Amacı

ERP sistemlerisayesinde elde edilen hizmetler yüksek kalite standartlarıyla kayıt altında tutulur. Kurumsal Kaynak Planlaması olarak bilinen bu sistem hatalı girişleri, veri kaybı gibi olumsuz durumları önlemiş olacaktır. Veriler tek bir alanda toplandıkları için şirketlerin finansal açıdan risk altına girmeleri ihtimali de azalmış olacaktır. Sistem içerisinde birçok modülün tek sistem içerisinde oluşmasıyla birlikte tüm veriler bir alan içerisinde raporlanabilir. Bu sayede hızlı çıktı alınır. Yönetim de hızlı kararlar verir.

Firmaların ERP Programı Kullanmasının Sebebi

Öncelikle farklı departmanlara ait olan finansal bilgiler bir arada toplanır ve kullanılabilir. Entegre finansal bilgileri de içeren köklü bir sistemdir. Aynı zamanda entegre müşteri sipariş bilgilerini tek sistem içerisinde toplar ve farklı bölgede siparişlerin kolay takip edilmesini sağlar. Ayrıca yükleme işlemlerini, faturalandırmaları da koordine bir şekilde gerçekleştirmiş olur. ERP sistemlerinde stok optimizasyonu vardır. Bu özelliği ile iş akışını düzenler ve siparişlerin olduğu aşama hakkında bilgiler verir. Aynı zamanda ERP sistemleri insan kaynaklarının tek sistem altında olmadığı ve çok departmanlı işletmelerde İK bilgilerini standartlaştırır ve tek alanda sunar.

Hangi Şirketler ERP Programı Kullanmayı Seçmelidir?

ERP sistemleri öncelikle görüldüğü üzere oldukça geniş kullanım alanına sahip bir kuruluştur. Küçük büyük demeden farklı standartlara sahip tüm işletmeler için ihtiyaçlara uygun bir şekilde çözümler üretebilmektedir. Aynı zamanda ERP işletmelere çözüm sunabildiği gibi hükümetlere de farklı kuruluşlara da çözümler sunabilen bir sistem bütünüdür.

Daha düşük maliyetler sağlar. Kullanılan kurumsal kaynak planlaması yazılımları sayesinde müşterilerin beklentilerini basit bir şekilde ön görebilir. Bu sayede stok bilgilerine de daha hızlı bir şekilde ulaşım sağlar. Hatta kullanılan yazılımın firmanıza kazandırmış olacağı stok bilgileri üzerinden hızlı bir şekilde bildirim alma becerisi de vardır. Bu sayede maliyet alanında ciddi anlamda bir düşüş gözlenecektir.

ERP programının firmalara faydaları arasında elbette müşteri memnuniyeti önceliği vardır. Müşteri memnuniyetinin artmasını sağlamak her şirket için oldukça önemlidir. ERP sayesinde iş süreçlerinde bireylere bağlı olan hatalar ayıklanarak daha iyi sonuçlar almanız sağlanır. Hatalı teslimat, yanlış kesilen faturalar gibi bu program sayesinde ortadan kalkıyor. Sonuç olarak elde ettiğiniz verimler sayesinde müşteri memnuniyetinde artış gözlemlenir.

Etkili bir yönetim anlayışının gelişmesine olanak sağlar. Oluşturulmuş olan hızlı raporlar, insan kaynakları süreçleri gibi yönetim kademesinin daha etkili olarak sonuç almasının önünü açmaya yardımcı olarak katkıda bulunur. Kısacası bu sistem anlık kararların basit bir şekilde sorunsuzca alınmasına yardımcı olur. Bu sayede de etkili bir yönetim anlayışı ortaya çıkmış olur.

ERP Temel Prensipleri

ERP programı olarak bilinen bu kullanım veri tabanı üzerinde tek, tanımlı veri şeması içeren şekilde kullanılır. Böylece işletme geneli içindeki bilgilerin normalleştirilmesine, genel tanımlamalara ve kullanıcı deneyimlerine dayalı bir hale gelmesine olanak sağlar. ERP temel prensipleri belirtilen işletme departmanlarında bulunan iş akışlarıyla getirdikleri süreçle ilgilidir. Daha sonra ERP temel prensipleri sistemini kullanan bireyler arasında bağlantılar kurmaya başlayacaktır. Daha sade bir dille anlatmak gerekirse ERP temel prensipleri modern bir işletme içerisinde olan şahısları, teknolojik gelişmeleri ve süreçlerin ilerleyişini entegre etmede yardımcı olur.

Bu sistemlerde kesinlikle düzgün bir şekilde konumlandırılmış temiz verilerin kullanılması amaçlanır. Veriler unutmayın ki her işletme, şirket sahibi için önemli bir yere sahiptir. Çünkü bu sistemler içerisindeki sorumluluklar yerine getirilirse eğer ihtiyaç duyulan her şey kolaylaşmaya başlayacaktır. Bilgilerin organize edilmesinde, dağıtılmasında ve analiz edilmesini kolaylaştırmada oldukça büyük bir rolü vardır. Bu nedenle de ERP temel prensipleri büyük bir önemle birlikte süreçlerin sağlıklı işlenmesinde yeri vardır.  

Mikro Yazılım ERP Çözümleri ile işletmenizi uçtan uca takip altına almanız artık çok kolay. Bizleri arayarak 7/24 bilgi alabilirsiniz.

0(216)606-2526
0(549)606-2526
info@kaynaksoft.com

ÜCRETSİZ PROGRAM İÇİN FORMU DOLDURUN