0(216)606-25-26
Sosyal Medya Hesaplarımız

Cari Hesap Takip Programı Neler Yapar?

05 Ağustos 2021
Cari Hesap Takip Programı Neler Yapar?

Cari Bilgi

Öncelikle konumuza başlamadan cari ne demek ve cari bilgi aslında ne anlama geliyor sorusunu cevaplamamız gerekir. Cari kelimesi Türk Dil Kurumu’nun yapmış olduğu açıklamalarda “geçerli olan ve yürürlükte olan” anlamına gelmektedir. Cari bilgi kullanımı ise muhasebe alanında kullanılan teknik bir terimdir. Yani iki taraf arasında ilerleyen alacak ve verecek işlemlerinin hesaplarını içeren bilgiler bütünüdür.

Cari Hesap Bilgisi

Cari hesap tam olarak şirketlerin sahip olduğu tedarikçiler, müşterileriyle arasında bulunan dahil olan tüm işlemlerin toplandığı hesaplardır. Hatta cari hesabın Ticaret Kanunu kapsamında tanımına göre; iki farklı bir kimsenin para, mal, hizmet ve diğer durumlardan dolayı birbirlerinde olan alacaklarını ayrı ayrı istemekten karşılıklı olarak vazgeçmesi ardından bunları hesap kesim tarihinde ödemek üzere kaydedilen hesap olarak bilinir. Kısacası devamlı olarak birbiri üzerinden mal ya da hizmet akışı sağlayan kişiler, bu tür işletmelerin her birine ücret ödemeyi tercih etmez. Bunun yerine bu tür durumları cari hesap ile birlikte takibe alırlar.

Daha açık olmak gerekirse müşteriye bir mal satıldığında bu durum hesaplara alacak olarak kayda geçer. Mümkün ise bu kişi tarafından tahsilat gerçekleşir. Ardından gerekli olduğu takdirde satış fatura kesim işlemi de uygulanır. Tedarikçiler üzerinden alınan mal ve hizmet karşılığı ise gider olarak yazılır. Bu işlemlerin faturası da alış faturası olarak düzenlenecektir.

Birbirleri ile alacak, borç ilişkisi içerisinde olan iki firma da aralarında cari hesap oluşturma yapar. İki firma da birbirlerinin ihtiyaçları doğrultusunda ilerleme gösterecektir. Yani mal ya da hizmet alım satımı yapabilir. Ancak her seferinde ödeme gerçekleştirme olmaz. Bunun yerine daha önce de bahsetmiş olduğumuz üzere cari hesap yardımıyla takipler gerçekleşir. Bahsetmiş olduğumuz bu ilişki içerisinde alacaklı ve borçlu tarafların sabit olduğu düşünülmemelidir. Bu iki taraf da sabit değildir ve değişiklik gösterebilirler.

Cari Hesap Yönetiminin Kullanım Alanı Nerelerdir?

Cari hesap yönetimi olarak adlandırılan bu işlem cari hesapların detaylı olarak takip edilmesinde rol oynar. Şirketlerin yönetimi için oldukça gerekli olan raporlar vardır. Bu raporlar cari hesap yönetimi ile düzenlenir ve anlaşmazlıklar giderilir. Burada cari mutabakat denilen kesim kolaylaştırılmış olacaktır. Aynı zamanda artık bildiğiniz üzere hayatımızda teknoloji denilen bir gerçek var. Cari hesap takibi de teknolojinin nimetlerinden faydalanan bir kategoridir. Cari hesap programları sayesinde cari hesap takiplerinizi kolayca yerine getirmek mümkün olacaktır.

Cari hesap takibi içerisinde düşünülenin aksine sadece tutulması gereken defterlerin tutulması ve resmî belgelerin takipleri gerçekleşmez. Burada işletme geçmişini bilmek de yeterli olmayacaktır. Güncel durumu kontrol altına almak adına sürekli değişen alacak ve verecek yönetimi düzenli olarak takibinin sağlanması gerekir. Böylece düzenli bir takip sayesinde bir sorunun meydana gelmesi neticesinde cari hesap takibi ile belirlenir. Ardından da alacak takvimine uygun bir şekilde şirket planlamasına gidilir.

Neden Cari Hesap Takibi

Cari hesap takibi birbiri ile mal, hizmet alanında alım satım ilişkisi kurmuş olan tarafların içerisinde oldukları süreci kayıt altına alarak hizmet ve ödeme ilişkisinin görülmesi durumudur. Cari hesap takibi sadece iki firma arasında yapılacak diye bir şey yoktur. Aynı zamanda tek bir şirket ve kişiler arasında da cari hesap takibi gerçekleşebilmektedir. Yapılan işlemlerde tahmin edebileceğiniz üzere borç ve alacak ilişkisi sürekli olarak değişkenlik gösterir. Bu nedenle taraflar arasında sağlıklı bir ticari ilişki oldukça önemlidir. Sağlıklı ve sorunsuz bir ticari ilişki içinde cari hesap takibinin yeri oldukça önemlidir. Genel olarak artık günümüzde firmalar geçmişe dair bulundurduğu evrakları ve belgeleri muhasebe departmanı ile birlikte kayıt altına alır. Ancak cari hesap takibi ile yalnızca geçmiş dönem bilgilerine ulaşım sağlamazsınız. Güncel bilgileri de oldukça kolay bir şekilde takip edebilirsiniz. Böylece tüm bu durumlar cari hesap takibinin aslında ne kadar önemli bir husus olduğunu da ön plana çıkartıyor.

Cari Hesapların Takibi Nasıl Yapılır?

Öncelikle cari hesap takibi ile birlikte mevcut alacakların durumları belirlenir. Aynı zamanda herhangi bir aksama bu takip sayesinde kolayca tespit edilir ve müdahalesi gerçekleşir. Bunların dışında firma kendi planlamasını oluşturabilir. Alacakların gelmesinin planlandığı tarihler arasında kendi planlamasını devreye sokması muhtemeldir. Tüm bu anlattıklarımız aslında cari hesap takibi içerisinde önemli olan bazı birtakım hususlardır. Her ne kadar cari takip sistemi hakkında bu bilgilere sahip olsanız da işlemin nasıl yapılacağı da oldukça önemlidir. Unutmayın ki işletmeden işletmeye cari hesabın tutulma yöntemi farklılık gösterecektir.

Cari hesap takibi yöntemlerinden belki de en eskisi olan cari hesap defteridir. Bahsedilen bu defter 3 ana bölüm içerisinden oluşur. Bölümlerden biri alacaklılara, diğeri satıcılara ve sonuncusu da vergi borcu alacaklarını, borç gibi durumların tutulduğu kısımdır. Bu yöntem eskide kaldığı gibi oldukça teferruat isteyen zor bir süreçtir. Raporlamaya da uygun değildir.

İkinci bir cari hesap yöntemi ise Excel üzerinden yapılan takiplerdir. Bu yöntem cari hesap defterine kıyasla oldukça kolay ve daha az karmaşık olan seçenektir. Ancak elbette büyük ölçekli şirketlerde Excel bile oldukça karmaşık bir hal almaya başlayacaktır.

Son cari hesaplama yöntemi ise cari hesap programları kullanmaktır. İşte tam da bu yöntem günümüz şartlarına uygun ve teknolojinin vermiş olduğu olanaklar ile ortaya çıkmıştır. Uygun cevapları bulabileceğiniz özel programların geliştirilmesiyle ortaya çıkartılır. Yapılan bu programlar sayesinde firmanıza ait tüm diğer firma, kişiler ile kurmuş olduğunuz alacak ve borç ilişkisini oldukça kolay bir şekilde takip edersiniz. Cari hesap takiplerini genelde muhasebe departmanında çalışan personeller üstlenir. Ancak bazı işletmelerde ihtiyaca göre bu değişiklik gösterir. Bu takibi gerçekleştirmek adına bir uzman ile anlaşabilir ya da işletme sahibi kendi kayıtlarını tutarak cari hesap takibini yapabilir.

Cari Hesap Takip Programı

Daha deminde bahsetmiş olduğumuz üzere eğer cari hesap takiplerinizde Excel ve defter kullanımı gerçekleştiriyorsanız bu oldukça zorlu bir süreç olacaktır. Unutmayın ki hayatımızda teknoloji oldukça gelişmekte. Gelişmeye de devam ediyor. Bu nedenle cari hesaplarınızı ilkel yöntemlerle değil yeni modern cari hesap takip programı sistemleriyle birlikte gerçekleştirin. Bu sistemleri satış ve alma sürecinizi oldukça kolay bir şekilde yönetecektir. Müşteri veri tabanları ile pazarlama, satış faaliyetlerini daha etkili bir şekilde sürdürmenize yardımcı olur. Zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak olan cari hesap programları sayesinde işinize daha çok odaklanabilir ve yapmanız gereken işlemleri geciktirmeden yerine getirebilirsiniz. Eğer bir işletme sahibiyseniz zaman sizler için oldukça değerli olacaktır. Bu nedenle doğru bir tercih yaparak eski yöntemleri kullanmak yerine profesyonel seçimler yapmak en doğrusu olacaktır.

Cari Hesap Sözleşmesi Nedir?

Cari hesap sözleşmesi olarak adlandırılan bu olay ise karşılıklı bir şekilde tarafların para, mal, hizmet ve diğer durumlardan dolayı birbirlerinden oluşan alacakları olabilir. Bunları tek tek istemek yerine, kalem kalem yerinde alacak ve borca çevirme işlemi uygulanarak hesabın kesilmesinden kaynaklı olarak ortaya çıkacak olan bakiyeyi birbirlerinden isteyebilecekleri sözleşmelerdir. Aynı zamanda cari hesabın ticari işlevi neticesinde tarafların borçlarını özel bir takas ile de gerçekleştirilebileceği bir durumdur.

Mikro Yazılım ERP Çözümleri ile cari hesaplarınızı takip altına almanız artık çok kolay.
Bizleri arayarak 7/24 bilgi alabilirsiniz.

0(216)606-2526
0(549)606-2526
info@kaynaksoft.com

ÜCRETSİZ PROGRAM İÇİN FORMU DOLDURUN