0(216)606-25-26
Sosyal Medya Hesaplarımız

2022 Yılı e-Fatura Zorunlu Geçiş Yapacak Firmalar

20 Kasım 2021
2022 Yılı e-Fatura Zorunlu Geçiş Yapacak Firmalar

E-Fatura, E-Arşiv ve E-İrsaliye Üzerine Geçiş İçin Şartlardaki Değişiklikler

GİB tarafından yayınlanmış olan yeni tebliğ taslağında da göreceğiniz üzere bazı şartlar ortaya çıkmıştır. Bu şartlar e-belgelere geçiş zorunluluğu hakkındadır. Bu zorunlulukların detaylarını sizler için yazımız üzerinde detaylandıracağız.

Öncelikle gelişen teknoloji çağı ile birlikte artık elektronik belge kullanımı oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu amaçla da Gelir İdare Başkanlığı (GİB) tarafından yayınlanan 509 sıra Numaralı Vergi Usul Kanuna göre (VUK): e-fatura, e-arşiv ve e-irsaliye öncelikli olmak üzere bu e-belgelerde zorunlu geçişi belirlemiştir. Aynı zamanda ciroya göre de yeni tarihler belirlenmiştir. Ayrıca E-Belge geçiş şartlarını değiştiren bu yeni tebliğinin taslağı da yakın bir zaman diliminde uygulanmaya başlanacağı tahmin edilmektedir.

Bu yazıyı okurken tabi ki sizlerin de merak ettiği birkaç soru oluşmaya başlamıştır.

  • Hangi e-belge hangi ciro limitine göre değişecek?
  • Ne zaman geçişler başlanacak veya yapılması gerekecek?

Tüm bu yeni gelişmeler için sayfamız üzerinde takipte kalınız. Aynı zamanda yazımızda da net bir şekilde aktarmaya çalışacağız.

2022 Yılı İçin E-Faturaya Geçiş Zorunlu Oluyor!

E-Fatura geçiş zorunluluğu hakkında yapılan güncellemeler dahilinde bazı veriler paylaşılmıştır. Bunlara göre brüt satış hasılatı 2021 yılında 4 milyon TL olan ve 2022 yılında ve müteakip hesap dönemleri içerisinde de 3 milyon TL ise e-fatura sistemine zorunlu geçiş yapmaları gerekecektir.

Yeni Güncellemeler Sonucunda E-Arşiv Sistemi Üzerinde de Zorunluluk Şartı Geldi!

Yeni yapılan değişiklikler sonucunda E-Arşiv sisteminde zorunluluk şartı oluşacaktır. Mevcut sistemler içerisinde gün içerisinde vergi mükelleflerine kesilen faturaların toplam tutarları vergi dahil 5 bin TL olan ve aynı zamanda 30 bin TL’yi geçmesi halinde e-arşiv fatura kesilme şartı bulunur.

Ancak yenilenen tebliğ taslağı içerisinde, aynı gün içerisinde vergi mükellefi olmayanlara düzenlenen toplam fatura 10 bin TL gibi bir rakama indirilmektedir. Vergi mükellefi olanlara kesilen fatura toplamı tutarı GİB tarafından belirlenen sınır olan 1500 TL’ye eşitlenir. Bu sınır 2021 yılında 1500 TL’dir. Her yıl güncellendiğini de unutmayınız. Bu sebepten ötürü 2022 yılında farklı bir rakam ile karşı karşıya kalmanız mümkündür.

E-Arşiv faturaya geçiş zorunluluğunun 1 Ocak 2022 tarihinde başlanması ön görülmektedir.

E-Defter Üzerinde Geçiş Zorunluluğu Hakkında Değişiklik Var Mı?

Daha önce de belirtmiş olduğumuz üzere e- Fatura sistemi üzerine geçmesi gereken işletmeleri ve ciroları derledik. Bu geçişin 1 Temmuz 2022 yılına kadar yapılması zorunludur.

2022 Yılında E-İrsaliye Zorunluluğu Hakkında

E-İrsaliye uygulamasına geçiş zorunluluğu 2021 yılı ve sonraki hesap dönemlerinde bulunan ciro sınırının 25 milyon TL’den 10 Milyon TL’ye indirilmesi beklenmektedir.

E-Ticaret Yapanlar İçin E-Faturaya Geçiş Zorunluluğu

Tebliğ taslağı, e-Ticaret işi yapanlar için de e-Fatura kullanımını zorunlu hale getirmektedir. 509 sıra numaralı VUK Genel Tebliğine göre aşağıda belirtilen mükellefler için E-Fatura geçiş zorunluluğu getirilecektir.

  • E-Ticaret yapan mükelleflerden, 2020 ve 2021 yıllarında hesabı 1 Milyon TL, 2022 yılında da 500 bin TL üzeri brüt satış hasılatı olanlar için,
  • Aynı zamanda gayrimenkul, motorlu taşıt, inşa, imal gibi işlerle uğraşan mükellefler için de geçerli olan hesaplar; 2020 ve 2021 için 1milyon TL, 2022 için ise 500 bin TL ve üzeri olanlar.
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediyelerden alınana yatırım işletme belgesi kullanan konaklama hizmeti veren otel işletmeleri içinde geçerli olacaktır.

E-Belge Kullanım Kapsamının Genişlemesi Gün Geçtikçe Artış Gösteriyor!

Bahsetmiş olduğumuz bu gelişmelerle birlikte tüm sektörler e-Belge kapsamında hizmet almaktadır. En başında da söylediğimiz üzere artık sektörler, şirketler ve birçok kuruluş teknolojik imkanlar ile birlikte dijitale dönüyor. Bu sayede kolay kullanımlar elde ediyorlar ve takiplerini de beraberinde kolayca gerçekleştiriyorlar. Böylece bu durumun da e-belge kullanım alanını nasıl genişlettiğinin bir kanıtıdır. Aynı zamanda ciro limitlerinin düşürülmesi e-Dönüşüm için her sektör ve şirket ölçeğine uyumlu olduğunun da kanıtıdır.

Ciro limitlerinin düşmesiyle birlikte bu dönemlerde e-belge sistemine geçişlerin yoğunluğu artış gösterebilir. Bu nedenle e- Dönüşüm sistemlerinizi başlatarak bir an önce e-belge sistemine dahil olmanız gerekecektir.

GİB’in yayınlamış olduğu 509 sıra No.lu VUK Genel Tebliğine göre taslakları inceleyerek detaylı bilgilere kolayca erişim sağlamanız mümkündür.

Siz’de e-Dönüşümünüzü zamanında tamamlamak isterseniz bizleri arayabilir veya aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. En kısa zamanda tarafınıza dönüş yapılacaktır.

ÜCRETSİZ PROGRAM İÇİN FORMU DOLDURUN

    ETİKETLER